Halı Temizliği

Halı temizliğinde en önemli nokta halınızın ya da kilimin malzemesini bilmek çok önemlidir. Halı temizliği sentetik halılar için ayrı, yün halılar için ayrı malzeme kullanmalıyız. Temizleyici alırken, halınızın ya da kilimin etiketini kontrol edin ve uygun bir temizleyici satın alın.

Temizlikciaraniyor.com olarak halı temizliğinde İstanbul’da en iyi hizmet veren firmayız. Yıkanması gereken halılarınızı evlerinizden özel araçlarımız ile alıyoruz. El değmeden yıkanan halılarınız büyük halı yıkama makinelerinden geçerek kurutma işlemi yapılmaktadır.

Halı temizliği nasıl yapılır?

Halılar düzenli olarak elektrik süpürgesiyle süpürülür. Fakat buna rağmen zaman içinde toz, kir, küf birikebilecek belirli aralıklarla daha derin temizlik yapılmalıdır.
Halı temizliğinin birçok yolu bulunur. Profesyonel olarak halı temizleyen firmalar olduğu gibi halı yıkama özelliğine sahip elektrikli süpürgeler ya da direkt halı yıkama makineleri birer alternatif olabilir. Fakat bu yöntemlerde kullanılan toksin içerikli deterjanlar, temizlik işleminin hijyenik bir ortamda yapılmaması, halıda kalabilecek veya ev ortamına yayılabilecek kimyasal kalıntılar gibi tehlikeler mevcuttur.
Ev temizliğinde en çok kullanılan malzemelerden biri olan karbonat, halı temizliğinde de kullanılır. Bakterileri yok eden, kokuları öldüren karbonat, nemi ve yağı çeken mısır nişastası ile birleştiğinde iyi bir halı temizleyicisine dönüşür. Bu karışım halının her yerine serpildikten sonra yaklaşık yarım saat beklenir. Ardından elektrikli süpürge ile süpürme halılar temizlenecektir.
Halıda bir leke oluştuğunda ise hemen müdahale etmenin önemi büyüktür. Lekeye dökülen soda, yüzeye çıkmasını sağlayacaktır. Böylece leke yerleşmeden temizlenebilir. Karbonat da lekenin üzerine dökülüp hafifçe ıslatılarak leke çıkarıcı olarak kullanılabilir. Ev temizliğinde sık kullanılan bir malzeme olan sirke de halıdaki lekeleri çıkarmak için kullanılabilir. Fakat sirke, karbonat veya sodanın lekeyi çıkarmaya yetmediği durumlarda, halıda leke bırakmayacağından emin olunduğunda kullanılmalıdır. Halının görünmeyen bir köşesinde denenerek leke bırakıp bırakmadığı görülebilir.
Leke bırakmaması için damıtılmış beyaz sirke kullanılarak da halı temizleyici yapılabilir. Bir miktar damıtılmış beyaz sirke, aynı oranda suyla karıştırılarak halıya sprey şeklinde sıkılır. Birkaç dakika nüfuz etmesi beklendikten sonra durulanır.
Doğal temizlik yöntemlerinin dışında sabunu kullanmak da halıların derinlemesine temizlenmesini sağlar.