temizlik

Tay tüyü kumaş temizliği nasıl yapılmalıdır?

 

Son dönemlerin kullanım kolaylığıyla en çok tercih edilen silinebilir kumaş cinsi olan tay tüyü koltuk ve kanepelerin (sandalyelerin) temizliği de gayet kolaydır. Eğer siz de bu harika dokulu kumaşı mobilyalarınızda kullanacaksanız, işte size temizlik ipuçları…
Özellikle açık renk bir kumaş tercih ettiyseniz, sürekli kullanım sırasında üzerine polar bir koltuk şalı ya da koltuk örtüsü sermek faydalı olacaktır. Koltuk örtünüzü kirlilik derecesine göre hafta da ya da 2 haftada bir yıkayarak, temizliğini yaparsınız.

 

Temizlik açısından diğer döşemelik kumaşlara nazaran daha az leke tutan tay tüyü kumaşlar, dekorasyona getirdiği yenilik ile de en çok tercih edilenler arasında yer almakta. Peki bu kumaşlar nasıl temizlenir?
Evimize sandalye, koltuk gibi mobilyalar alırken modelinden sonra leke tutmayan kumaşlar cazip gelmektedir. Hele de çocuklu evlerde ilk tercih günümüzde leke tutmadığı için tay tüyü kumaşlar olmaktadır. Eğer tay tüyü kumaş gerçek ve kaliteli ise gerçekten leke tutmuyor. Tay tüyü kumaşlar sık dokunuşlu ve kadifemsi bir yapıya sahiptir. Diğer bir özelliği de aralarında boşluk bulunmaması ve tüy toplamasıdır. Bunun yanı dokumada boşluk olmadığı için de sıvılar kumaşa işlemeden akar.
Tay tüyü kumaş temizliği gerçekten oldukça kolaydır. Tay tüyü kumaş üzerindeki her türlü lekede önce ılık suya batırılmış havlu ile silin sonra kuru havlu ile de kurulayın. Lekeler yağlı ise sabunlu ya da deterjanlı su ile de kolaylıkla silebilirsiniz. Acil durumlar da ise ıslak mendil en iyi çözüm olacaktır. Bunun yanı dokumada boşluk olmadığı için de sıvılar kumaşa işlemeden akar.
Tay tüyü kumaşlarda en önemli şey lekeyi bekletmemektir, bekletmediğiniz sürece çok çabuk temizleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra dokumasında boşluk olmadığı için de sıvılar kumaşa işlemeden kolayca akar. Sıvıya baskı yapmamak ve akmasına izin vermek de işinizi kolaylaştıracaktır.

FacebookTwitterPinterestGoogle +Stumbleupon